Znak Malá Skála

družstvo hodinářské a umělecké výroby

Historie

ZNAK MALÁ SKÁLA, družstvo hodinářské a umělecké výroby, vzniklo v roce 1951 sloučením dvou družstev:

Výrobního družstva hodinářů, tehdy se sídlem v Liberci a výrobního družstva Severoznak, družstva kovorytců a razítkářů se sídlem v Železném Brodě. 

Obě družstva byla v roce 1951 zapsána do odchodního rejstříku a tím zahájila právoplatně samostatnou výrobní činnost. Družstvo hodinářů provádělo opravy hodin a hodinek v mnoha provozovnách bývalého Libereckého kraje a zavedlo výrobu časových spínačů na Malé Skále. Družstvo Severoznak se zabývalo výrobou odznaků, smaltovaných plaket, různých upomínkových přívěsků, popelníků, pouzder na rtěnky, výrobu razítek a jinými drobnými činnostmi. Základem výroby byla umělecká rytecká práce. Rytecké středisko mělo zpočátku dvě oddělená pracoviště v Jablonci nad Nisou a Železném Brodě. Až o mnoho let později se pracoviště sloučila v jedno do Železného Brodu. 

Rytci jsou absolventy uměleckých škol z Jablonce nad Nisou a Turnova.

Družstvo v minulé i současné době spolupracovalo s výtvarníky, ať to byl člen družstva Miroslav Mlynář, který se podílel na tvorbě návrhů, nebo akademický sochař Vlastislav Housa. 

Výroba drobných upomínkových předmětů se zvyšovala a pracoviště v Železném Brodě kapacitně nestačilo poptávku pokrýt, proto částečně vypomáhal i závod 31 na Malé Skále, jehož hlavní várobní náplní byla výroba spínacích hodin a drobných kovových součástí - převážně pastorků a izubených koleček do hraček a hracích strojků. Byl vyvinut pérový náramek k hodinkám z nerezu, jehož autorem byl Luděk Opočenský.

Spínací hodiny se prodávaly jak  v tuzemsku, tak i velkou měroui v zahraničí.

Roku 1965 byla družstvem převzata provozovna kovodělného družstva LIKOV Liberec na Sychrově a o rok později provozovna v Osečné, jako posila výroby závodu v Železném Brodě. 

V oblasti služeb obyvatelstvu zajišťovalo družstvo autoservisní služby v autoservisech v Malé Skále a Desné), prodej ojetých vozů v autobazaru v Turnově, hodinářské opravy ve 20 provozovnách ve třech okresech severočeského kraje a jednou provozovnou v Turnově, v okrese Semily, opravy a údržbu docházkových hodin, opravy a výrobu zlatých šperků v Liberci a výrobu razítek .

Postupně s rozvojem závodu služeb a rozšířením počtu provozoven, bylo nutno postarat se o nové odborníky. Družstvo zaměstnávalo přibližně 450 pracovníků (členů družstva).  

Chod družstva změnila transformace, kterou prošlo v roce 1992. Byly vypracovány podmínky pro stanovení majetkových podílů oprávněných osob. Odvětví služeb přešlo do pronájmů.

Změnilo se i vedení družstva - svoji dlouholetou činnost od roku 1972 ukončil v dubnu 1990 předseda družstva Jaroslav Mašek a nastoupil porevoluční předseda Ing. Miroslav Lukáš z Liberce, který v čele družstva setrval dva roky. Po jeho odchodu vedl družstvo místopředseda Jiří Hořák, až do února 1993, kdy se do družstva vrátil bývalý člen Ing. Václav Břichňáč a byl zvolen do funkce předsedy. 

V Železném Brodě byl v roce 2008 dokončen nový objekt pro výrobu medailí a upomínkových předmětů v Betlémské ulici. 

Družstvo v současné době zaměstnává přibližně 50 členů a zaměstnanců družstva na třech střediscích s vlastním výrobník programem, převážně pro tuzemské odběratele.

 

ustredi-vd-znak-msjpg.jpg

jaroslav-masek--predseda-druzstvajpg.jpg

ms--brigada-na-verejne-prospesnych-akcijpg.jpg

pracovnici-zavodu-31-msjpg.jpg

zkouseni-budikujpg.jpg

provozovna-liberecjpg.jpg

rytcijpg.jpg

chemicke-lesteni-popelnikujpg.jpg

kontrolni-pracoviste-casovych-spinacu--zav-31jpg.jpg

 

 

Copyright © Znak Malá Skála - Všechna práva vyhrazena - 2010

Uživatelské jméno
Heslo